Research students

  1. Mohamed Hussein Ali Abdellah

    Thesis title:
    Solvent resistant nano-filtration for recovery of green solvents
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 215, Building 165
  2. Mr Suhaib Ali

    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B.07, C&BE Building 167
  3. Stephanie Allison

    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  4. Tianyi (Alisa) Bai

    Thesis title:
    Polymer Surfactant Interactions in Emulsions
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room B07, Desk 4, C&BE Building 167
  5. Ayana Bhaskaran

    Thesis title:
    Design of new artificial active sites
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room B07, Desk 8, C&BE Building 167
  6. Ms Elham Bidram

    Thesis title:
    A novel cancer treatment using folate receptor blockage
    Supervisor:
    David Dunstan
    Discipline/Group:
    Complex Fluids
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165
  7. Mr Christian Biscombe

    Thesis title:
    Microfluid circuit analysis
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluids Group
    Location:
    Room 1.05, C&BE Building 165
  8. Mr Dhee Biswas

    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
    Location:
    Room 2.08, C&BE Building 167
  9. Mr Matthew Biviano

    Thesis title:
    Nano-mechanical aspects and particle interactions in micro-encapsulation
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 807, C&BE Building 167 & 165
  10. Mr Mattias Björnmalm

    Thesis title:
    Engineering and evaluating drug delivery particles in microfluidic devices
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.07, C&BE Building 165
  11. Mr Christopher Bolton

    Thesis title:
    Controlling dispersion forces to probe diffusive transport properties in confined systems
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 2.07, C&BE Building 165
  12. Ms Emma Brisson

    Thesis title:
    Novel temperature responsive polymers are flocculants and collectors
    Supervisor:
    Luke Connal
    George Franks
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Ceramics and Minerals Processing Group
  13. Ms Christine Browne

    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 2.07, C&BE Building 165
  14. Mr Stephan Burger

    Thesis title:
    Nanoporous materials for biomedical devices, drug delivery and bioseparations
    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
  15. Mr Wilhelm Burger

    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
  16. Mr Chao Chen

    Supervisor:
    Luke Connal
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 207, C&BE Building 167
  17. Ms Xi Chen

    Thesis title:
    Morphology and surface control of nanocapsules to guide cellular interaction and processing fate
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 165
  18. Jack Churchill

    Thesis title:
    Remediation of contaminated meltwater in remote climates
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Mumford Group
    Location:
    Room 215, Building 165
  19. Mr Joe Collins

    Thesis title:
    Oxime Chemistry and Dynamic Polymers
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 2.07, C&BE Building 167
  20. Mr Adam Crust

    Thesis title:
    Optimisation of thickener performance through incorporation of shear effects
    Supervisor:
    Peter Scales
    Shane Usher
    Discipline/Group:
    Solid-Liquid Separations Group
    Location:
    Room 1.19, C&BE Building 167
  21. Ewa Czuba

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, Building 165
  22. Ms Qiong Dai

    Thesis title:
    Intracellular dynamics of nanoengineered materials
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 165
  23. Mr David Danaci

    Thesis title:
    Carbon dioxide capture from natural gas: development of adsorbents and accompanying processes
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 4.06, Level 4, Bdg 154
  24. Mr Erico de Godois Baroni

    Thesis title:
    Evaluating the relative potential of various microalgae as biorefinery feedstocks
    Supervisor:
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 227, Desk 9, C&BE Building 165
  25. Ms Hongzhan Di

    Thesis title:
    Filtration of model colloidal particles
    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Complex Fluids Group
    Location:
    Room 2.24, Building 165
  26. Ms Mina Dokouhaki

    Thesis title:
    The assembly of chaplins in bulk solution and at the air-water interface
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 1.03, Bio21
  27. Nilanka Ekanayake

    Thesis title:
    Modelling the cell-free-layer in complex blood vessel geometries
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room B07, Building 167
  28. Ms Nurul Sakinah Engliman

    Thesis title:
    Application of bacteriophages in reduction of foaming in wastewater treatment processes
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Waste Water Foaming Group
    Location:
    Bio21
  29. Mr Matthew Faria

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165
  30. Nina Fatma Ali

    Thesis title:
    Assessing Learning of Safety Using Concept Maps
    Supervisor:
    David Shallcross
    Discipline/Group:
    Engineering Learning Unit
    Location:
    Room 227, Building 165
  31. Mr Christopher Fewkes

    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 2.07, C&BE Building 165
  32. Mr Benjamin Freidman

    Thesis title:
    Comparison of biofilm activity in natural soild versus synthetic materials: Implications for contaminated land and fuel spill remediation in polar regions
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Geoff Stevens
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Particulate Fluids Processing Centre
    Location:
    Room 1.05, C&BE; Blg 165
  33. Mr Sook Jin Goh

    Thesis title:
    Development of peptide-inorganic composites as anticancer agents
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Neil O'Brien-Simpson (MDS)
    Anton Blencowe (UniSA)
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry East
  34. Mr Dunyin Gu

    Thesis title:
    Development of cryogels for biomedical applications
    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry East Wing Building 154
  35. Mr Junling Guo

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.07, C&BE Building 165
  36. Ms Malavika Haribabu

    Thesis title:
    A fundamental study of milk ultrafiltration
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Location:
    Room B.07, C&BE Building 167
  37. Ms Armineh Hassanvand

    Thesis title:
    Capacative Deionisation as a Novel Approach to Wastewater Treatment
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 2.15, C&BE Building 165
  38. Mr Yingdian (Frank) He

    Thesis title:
    Metal-organic framework materials for gas separation
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
  39. Mr Eric Hoefgen

    Thesis title:
    Combining shear and filtration: A new perspective on dewatering
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Peter Scales
    Robin Batterham
    Discipline/Group:
    The Sludge Group
    Location:
    Room 1.08 (Desk 4), C&BE Building 167
  40. Mr Stephen Homer

    Thesis title:
    Hierarchical structure function relationships in mined biopolymer systems
    Supervisor:
    David Dunstan
    Discipline/Group:
    Complex Fluids
  41. Mr Wei-Lun Hsu

    Thesis title:
    Simulating microfluidic electrokinetic flows
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluids Group
    Location:
    Room 1.05, C&BE Building 165
  42. Mr Guoping Hu

    Thesis title:
    Novel promoters for carbon dioxide absorption in potassium carbonate solutions
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 2.15, C&BE Building 165
  43. Mr Tao Huang

    Thesis title:
    Biomaterials fabrication for tissue engineering
    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
    Location:
    Room 208, C&BE Building 167
  44. Mr Yi Ju

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.07, C&BE Building 165
  45. Inam Junejo

    Thesis title:
    Multifunctional Gold Shell Polymeric Particles for Biomedical Applications
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Paul Gurr
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, C&BE Building 167
  46. Ms Mahshid Kalani

    Thesis title:
    Peptide based materials and the assembly of peptide based nanostructures
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 1.03, Bio 21
  47. Ms Fatemeh Karimi

    Thesis title:
    Multi-scale design of cardiovascular biomaterials
    Supervisor:
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  48. Ms Kezia Kezia

    Thesis title:
    The removal of trace contaminants from water using reverse osmosis and nanofiltration membranes
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Location:
    Room 1.05, C&BE Building 165
  49. Ms Tiara Kusuma

    Thesis title:
    The relationship between microscopic inter-particle forces and shear rheological behaviour of particulate suspensions
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Solid-Liquid Separations Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167
  50. Ms Shu Lam

    Thesis title:
    Engineering targeted peptide-based polymer architectures
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    5.09, Chemistry East
  51. Mr Sam Law

    Thesis title:
    Lipase Based In-situ Transesterification in Wet Microalgal Paste
    Supervisor:
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 224, C&BE Building 165
  52. Ms Wen (April) Li

    Thesis title:
    The Performance of Solvent Extraction Columns
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Particulate Fluids Processing Centre
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165
  53. Mr Zheng Li

    Thesis title:
    The extraction of phenol by toluene, TBP and their mixtures
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Particulate Fluids Processing Centre
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165
  54. Bingxin Liu

    Thesis title:
    Thermochromic Polymers for the Food Industry
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  55. Mr Hiep Thuan (Bill) Lu

    Thesis title:
    The effect of hydrogen sulphide on gas separation membrane performance.
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165
  56. Ms Junchao Ma

    Thesis title:
    Development of contaminant hydrocarbon and metal removal systems suitable for implementation in cold regions
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Remediation
    Location:
    Room 2.09, Building 165
  57. Mr Lachlan Mason

    Thesis title:
    Multi-scale modelling of liquid-liquid coalescence in industrial solvent extraction
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Peter Witt (CSIRO)
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Fluids Group
  58. Imogen Milne

    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
  59. Mr Nouman Mirza

    Thesis title:
    Study of novel alkaline salts to capture acid gases from power plant flue gases
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Peter Cook Centre
    Location:
    Room 2.15, C&BE Building 165
  60. Mr Thomas Moore

    Thesis title:
    Encapsulated solvents for CO2 capture
    Supervisor:
    Paul Webley
    Geoff Stevens
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165
  61. Ms Milena Nadgorny

    Thesis title:
    3D printing smart polymers
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room B07, Desk 10, C&BE Building 167
  62. Mrs EunHyung Nam

    Thesis title:
    Development of film fabrication techniques and applications
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.08, Chemistry East
  63. Mr Sinn-Yao (Kenneth) Ng

    Thesis title:
    A fundamental study of milk filtration
    Supervisor:
    David Dunstan
    Discipline/Group:
    Complex Fluids
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165
  64. Mr (Will) Wei Sung Ng

    Thesis title:
    Novel Temperature Responsive Polymers as Flocculants and Collectors
    Supervisor:
    George Franks
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Location:
    Room 2.02, C&BE Building 167
  65. Mr Ka Fung (Leo) Noi

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165
  66. Mr Mitchell Nothling

    Thesis title:
    Applications of enzyme mimics
    Supervisor:
    Luke Connal
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  67. Charitha Pahala Gallath Rallage

    Thesis title:
    A fundamental study of gelation mechanisms and kinetics of milk in the production of cheese
    Supervisor:
    Greg Martin
    Ashokkumar Muthupandian
    Discipline/Group:
    Martin Group
    Location:
    108 Postgrad Room, School of Chemistry
  68. Mr Shuaijun Pan

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165
  69. Mr Tom Pattison

    Thesis title:
    Patterned Nanostructures using Continuous Assembly of Polymers (CAP)
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Qiang Fu
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, C&BE Building 167
  70. Ms Anita Pax

    Thesis title:
    Microstructure of dairy products
    Supervisor:
    Sally Gras
    Sandra Kentish
    Lydia Ong
    Discipline/Group:
    Bioengineering
  71. Ms Karolina Petkovic

    Thesis title:
    Electrophoretic control of molecules in microchannels with nanostructures
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Location:
    Off Campus
  72. Mr Rohit Pillai

    Thesis title:
    An electrohydrodynamic study of microfluidic drop deformation, breakup and coalescence
    Supervisor:
    Malcolm Davidson
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Multiphysics Fluid Dynamics Group
    Location:
    Room 07, C&BE Building 167
  73. Mr Sam Pinches

    Thesis title:
    Near-net shape freeze casting of advanced ceramics
    Supervisor:
    George Franks
    Carolina Tallon
    Discipline/Group:
    Ceramics and Minerals Processing Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167
  74. Nature Poddar

    Thesis title:
    Utilization of glycerol as a carbon source for mixotrophic growth of microalgae for lipid accumulation
    Supervisor:
    Greg Martin
    Ramkrishna Sen (IIT Kharagpur)
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  75. Ms Nasim Pour

    Thesis title:
    High temperature CO2 capture
    Supervisor:
    Paul Webley
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 07, C&BE Building 167
  76. Mr James E Quinn

    Thesis title:
    Synergistic solvent extraction of rare earth elements
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Location:
    Off Campus
  77. Mr Md. Arifur Rahim

    Thesis title:
    Chelation-mediated multilayer assembly of organic–inorganic hybrid materials
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165
  78. Mr Hadi Ranjiburachaloo

    Thesis title:
    Cancer Therapy using Nano-Particles
    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Complex Fluids Group
    Location:
    Room 2.24, C&BE Building 165
  79. Alicia Rasines Mazo

    Thesis title:
    Peptide-based Polymeric Architectures
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room b5.10, Chemistry East Wing Building 154
  80. Ms Camilla Reehorst

    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Complex Fluids Group
    Location:
    Room 2.24, C&BE Building 165
  81. Amin Reyhani

    Thesis title:
    Photoinduced Radical Polymerisation
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  82. Luke Richards

    Thesis title:
    Enzymatic production of noscapine analogues
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio21 Institute
  83. Mr Edward L Ross

    Thesis title:
    Combustion chemistry of aromatic hydrocarbons
    Supervisor:
    Gabriel Da Silva
    Discipline/Group:
    GdS Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 165
  84. Ms Sayuri Rubasingha

    Thesis title:
    Optimisation of roller design and processing conditions of high pressure grinding rolls for a high throughput dewatering process
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Peter Scales
    Discipline/Group:
    Solid-Liquid Separations Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167
  85. Ms Sara Sayanjali

    Thesis title:
    The production of extruded starch materials with encapsulated bioactive compounds
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
  86. Ms Aida Shakouri-Motlagh

    Thesis title:
    In vitro expansion of mesenchymal stem cells
    Supervisor:
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 2.05, C&BE Building 167
  87. Mr Samuel Skinner

    Thesis title:
    Filter bio-fouling layers in water recycle
    Supervisor:
    Peter Scales
    Anthony Stickland
    Discipline/Group:
    Peter Scales, Anthony Stickland
    Location:
    Room 1.08, Building 167
  88. Mr Sui So

    Thesis title:
    Transformation of organics in the unpolluted atmosphere
    Supervisor:
    Gabriel Da Silva
    Discipline/Group:
    GdS Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167
  89. Ms Danzi Song

    Thesis title:
    Polymer based carriers for drug and gene delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.07, C&BE Building 165
  90. Ms Barbara Sowa

    Thesis title:
    Oil dispersals in aqueous phases and their stability without the use of surfactants
    Supervisor:
    David Dunstan
    Discipline/Group:
    Complex Fluids
  91. Mr Tomoya Suma

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.07, C&BE Building 165
  92. Sahar Talebi

    Thesis title:
    Whey waste management in dairy industry
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes
    Location:
    Room 208, Building 165
  93. Mr Willie Tang

    Thesis title:
    Low cost oxygen production by swing pressure adsorption with oxygen selection absorbents
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Rm 4.06, Bdg 154
  94. Ms Hui-En Teo

    Thesis title:
    Water content of brown coal
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Discipline/Group:
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167
  95. Pietro Tomanin

    Supervisor:
    Francesca Cavalieri
    Discipline/Group:
    Cavalieri/Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 107, Building 165
  96. Ms Leonie van’t Hag

    Thesis title:
    In meso crystallisation of amphiphilic peptides
    Supervisor:
    Sally Gras
    Calum Drummond (CSIRO)
    Charlotte Cohn (CSIRO)
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 1.03 Bio21 Building
  97. Ms Jessica Vovers

    Thesis title:
    Environmentally sustainable solvents for natural pharmaceutical extraction processes
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Kathryn Smith
    Discipline/Group:
    Solvent Extraction
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  98. Mr Brant Walkley

    Thesis title:
    Understanding geopolymers through synthetic gel systems
    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    John Provis (University of Sheffield)
    Jannie van Deventer
    Rackel San Nicolas
    Discipline/Group:
    Geopolymer and Minerals Processing
    Location:
    Room 2.03, C&BE Building 167
  99. Ms Alessia Weiss

    Thesis title:
    Zwitterionic Replica Particles for Drug Delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165
  100. Marcin Wojnilowicz

    Thesis title:
    Engineering novel microRNA-polymer nanocarriers with bioresponsive properties.
    Supervisor:
    Francesca Cavalieri
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 124, C&BE Building 165
  101. Ms Fan Wu

    Thesis title:
    Develop an intensified process for methanol synthesis at moderate operating conditions
    Supervisor:
    Paul Webley
    Penny Xiao
    Fatin Hasan
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 406, Chemistry East Bdg
  102. Mr Yue Wu

    Thesis title:
    Rate based modelling of precipitating absorption columns in carbon capture
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 2.15, C&BE Building 165
  103. Mr Ross Wylie

    Thesis title:
    Advanced polymer membranes for Lithium ion batteries
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  104. Mr Donglin Xie

    Thesis title:
    Single macromolecule deformation in flow
    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Location:
    Room 2.24, C&BE Building 165
  105. Mr Ke Xie

    Thesis title:
    MOF-Polymer composite membrane for carbon dioxide separation
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  106. Mr Chenglong Xu

    Thesis title:
    Nanolenses and their applications
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Xuehua Zhang
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165
  107. Mr Benjamin Yap

    Thesis title:
    Processing microalgal suspensions through high pressure homogenization
    Supervisor:
    Peter Scales
    Discipline/Group:
    Solid-Liquid Separations Group
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165
  108. Mr Gordon Heng Yi

    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Solvents Group
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165
  109. Mr Joel Yong

    Thesis title:
    The development of thin films for efficient carbon capture and storage
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165
  110. Mr Wenjie Zhang

    Thesis title:
    61 8344 6640
    Nanostructured Protein Particles for Therapeutic Delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 123, Building 165
  111. Mr Qinghu Zhao

    Thesis title:
    Testing the new adsorbent of Electric Swing Adsorption (ESA) and developing new process to capture CO2 basing on ESA
    Supervisor:
    Paul Webley
    Penny Xiao
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B7, Building 167
  112. Ms Qi Zheng

    Thesis title:
    Economic delivery of carbon dioxide to algal ponds
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Location:
    Room 215, C&BE Building 165